KUCHNIA: Organizacja w kuchni. Jakie rozwiązania sprawdziły się w naszym domu.

 

Organizacja w kuchni to temat rzeka. Każda Pani/Pan domu ma swoje ulubione rozwiązania i upodobania. Jeśli macie ochotę poznać moja subiektywną opinię na temat niektórych rozwiązań w kuchennych wnętrzach, zapraszam do lektury.


Oto jakie rozwiązania zastosowaliśmy u nas, które się sprawdziły, a których nie powtórzyłabym projektując kolejny raz kuchnie.

 

Wymiary kuchni.

- Nasza kuchnia ma kształt kwadratu.

- Wymiary kuchni  4,3m : 4,3m

Kuchnia dla naszej czteroosobowej rodziny jest wystarczających rozmiarów, powiedziałabym, że jest spora.

Kuchnia jest otwarta tylko na część parteru. Z perspektywy czasu uważam, że ta decyzja była słuszna.
Łatwiej mi ukryć bałagan w kuchni ;)

 

Część bocznych szafek we wyspie to atrapy. uchwyty przykręciliśmy bo efekt wizualny jest lepszy.

 

Układ zabudowy.

Zabudowa kuchni jest w kształcie litery L, jest zamontowana pod sam sufit.

Dzięki szafkom zabudowanym do sufitu, zyskujemy sporo miejsca do przechowywania. 

W dolnej części zabudowy zastosowaliśmy system szuflad, rezygnując prawie całkowicie ze zwykłych szafek. Bardzo sprawdziło nam się to rozwiązanie. 

Wystarczy wysunąć szufladę, by zobaczyć całą jej zawartość. Nie trzeba nurkować w ciemnych czeluściach półek. Z tego samego powodu zrezygnowaliśmy z szafki narożnej na rzecz szuflad. Wszelkie nerki i karuzele nie są moim ulubionym rozwiązaniem.

Dodatkowo na środku pomieszczenia umieszczona jest sporych rozmiarów wyspa kuchenna, przy której jemy część posiłków. W wyspie został zamontowany też zlew i zmywarka, szuflada (pod zlewem) z koszami do segregacji odpadów, oraz dwie boczne szafki.

Inne sprzęty: lodówka, piekarnik, płyta indukcyjna znajdują się w ciągu zabudowy w kształcie L.

Taki układ sprawdza nam się bardzo dobrze. W kuchni jest sporo blatu roboczego, powiększonego o blat na wyspie.

Szklane witryny w szafkach wiszących, nadają zabudowie lekkości.

 

Podwieszany siligranitowy zlewozmywak na wyspie jest 1,5 komorowy. Bardzo praktyczny i łatwy w utrzymaniu.

.

Wymiary wyspy to 150cm na 140cm, wysokość 88cm.

Odległości miedzy wyspą a szafkami z jednej strony 120cm z drugiej 110cm. W przypadku takiej odległości dwie osoby mogą się swobodnie minąć.

Nasza kuchnia położona jest w północnej części budynku, dlatego jest dość ciemnym pomieszczeniem. Uważam, że warto było rozważyć montaż większego okna na etapie projektowania domu.


O czym Warto pamiętać planując rozmieszczenie poszczególnych sprzętów:

- należy zwrócić uwagę, by po obu stronach płyty indukcyjnej zostawić odpowiednią szerokość wolnego blatu (uważam że co najmniej 60cm). W czasie gotowania będziemy mogli swobodnie odstawiać na nim garnki, czy postawić potrzebne w trakcie gotowania produkty.

- dobrze jest umieścić piekarnik niedaleko płyty, oprócz tego, że łatwo włożyć do niego potrawy prosto z płyty, gorące garnki wyjęte z piecyka można  odstawić na żaroodporną płytę, zamiast szukać podkładek chroniących nasz balat.

- zlew powinien być obok zmywarki. Jeśli jesteś praworęczna to zmywarkę umieść właśnie z prawej strony zlewu i odwrotnie jeśli jesteś leworęczna.

 

Wyjmując sztućce, talerze i odkładając je, szuflady są na tyle blisko by nie musieć się przemieszczać.

Organizacja w szufladach/szafkach

- sztućce, talerze, szklanki umieściłam w szufladach/szafkach znajdujących się blisko zmywarki. Podczas opróżniania zmywarki mogę szybciej odłożyć naczynia na miejsce.

 


- szafki, w których trzymam herbaty, kawy i filiżanki znalazły się w bliskim sąsiedztwie kącika kawowego.

 


 

- w szufladach pod płytą miejsce znalazły chochle, łyżki potrzebne w czasie gotowania. Trzymam też tu garnki i patelnie. Wąskie szuflady po lewej stronie płyty wykorzystałam na przyprawy.

 

Gorące garnki odstawiam bezpośrednio na granitowy blat.

 

- przy zmywarce mam wąską szafkę typu cargo, w której trzymam tabletki do zmywarki i inne detergenty. Plusem tego rozwiązania jest to, że do rzeczy w takiej szafce mamy dostęp z każdej strony. Warto zainwestować w system dobrej jakości, sprawdzonego producenta, gdyż zdarza się, że te tańsze piszczą, nie wysuwają się płynnie albo szybko ulegają awariom.




- Strefa zapasów (lodówka, spiżarka) u nas znajduje się na końcu zabudowy. Lodówka do zabudowy (prawa strona) nie sprawdziła nam się, gdyż jest dla nas za mała. Szafka - spiżarka (lewa strona) mogła mieć część półek wysuwanych, szuflad, gdyż do produktów znajdujących się z tyłu mam trudny dostęp.

Część produktów żywnościowych przechowuję też w szufladach z prawej strony płyty indukcyjnej (makarony, ryże, kasze). Mogę po nie szybko sięgnąć w czasie gotowania.


Lodówka i spiżarka by zachować symetrie są takiej samej szerokości i tak samo podzielone w pionie.

- Piekarnik i kuchenka mikrofalowa znalazły się w słupku kończącym zabudowę z lewej strony. Tutaj też w szafkach trzymam blaszki, tortownice i inne gadżety do pieczenia.



Odpowiedzi na częste pytania na temat kuchni:

- kuchnie wykonał lokalny stolarz na wymiar.

- odległość miedzy górnymi szafkami a blatem 60cm jest dopasowana do mojego wzrostu tak samo wysokość szafek dolnych.

- na podłodze mamy płytki drewnopodobne.

- blaty z granitu star galaxy są bardzo praktyczne, pisałam już o tym TUTAJ

- system szuflad marki blum.

- okap kuchenny jest ukryty w zabudowie.

- płytki na ścianie to Vives Rivoli Raspail Blanco

 


Asia.


Komentarze

Prześlij komentarz